Rosení oken

Jde o jednoduchou otázku, která má komplikované vysvětlení. Rozdělím ji tedy do několika odpovědí.

  • V případě výměny oken v rámci rekonstrukce minimálně 30 let starého domu, kdy jsou měněna pouze okna a dům nebude zateplován, se budou okna rosit minimálně, protože nebudou nejchladnějším prvkem v domě. Nejchladnější místo v nezatepleném domě je celý dům, a je mu zanechána možnost dýchat – je difuzně otevřený. Páry tedy odchází zdmi, stropem, a nebudou se koncentrovat a kondenzovat u oken.
  • V případě výměny oken v rámci rekonstrukce minimálně 30 let starého domu, kdy jsou měněna okna a dům bude zateplován, se budou okna rosit hodně! Protože okna budou nejchladnějším prvkem v domě. Vnějším zateplením domu se stane difuzně uzavřený prostor a páry vznikající v domě se budou koncentrovat u oken. U nich budou kondenzovat a výrazně se rosit. Nejnevhodnějšími okny na takovéto rekonstrukce jsou nová dřevěná okna. Je téměř jisté, že za pár let budou okna zdevastovaná  a bude Vás čekat nová investice do oken.
  • V případě výměny oken v rámci rekonstrukce u mladšího zatepleného domu s vyměněnými okny, který je dobře izolován proti vodě, se budou okna rosit minimálně. Tak jako u novostaveb se budou okna rosit jen nárazově tam, kde dochází k náhlému vzniku vlhkosti (kuchyně, koupelna). Proti tomu ovšem stačí jen vyvětrat.
  • Rosení oken je možné omezit častým větráním, správným nadimenzováním a umístěním vytápění. Dalšími způsoby jsou větší stavební zásahy, jako je podřezání domu, nové hydroizolace základů nebo nové podlahy. Ne všude je však toto možné provézt. Bohužel, stavebníci často nemají ani tušení, že výměna oken a zateplení staršího domu může mít takový vliv na vnitřní klima budovy.
  • V případě správného namontování oken do novostavby, je rosení oken minimální. Je možné, ale případně trvá pouze po dobu vyschnutí stavby. Poté se již okna nerosí, jen opět nárazově tam, kde dochází k náhlému vzniku vlhkosti.

Zajímá Vás více informací o hliníkových oknech a dveřích? Neváhejte a kontaktujte nás.

Navštivte také náš Facebook: https://www.facebook.com/voprofi/ a další články